Właściwości wody i jej wpływ na organizm ludzki
Nie da się żyć bez wody, o tym wiemy chyba wszyscy. Jest ona konieczna do funkcjonowania wszystkich układów w naszych ciałach oraz do codziennego życia. Ile wody potrzebujemy i co się dzieje, gdy jest jej za dużo lub za mało w ciele?
Właściwości wody w ciele – zastosowanie i funkcje
Nasze ciało w znacznym stopniu jest zbudowane z wody. Jaki jest procent wody w organiźmie? U dorosłych ludzi może ona stanowić ponad 60% objętości całego ciała. Należy zatem regularnie dbać o jej dostarczanie, gdyż od niej zależy praca wszystkich układów ciała, a także poprawność każdego z podstawowych procesów życiowych.
Woda reguluje temperaturę, oczyszcza i oczywiście nawadnia.
Zbyt mało wody – konsekwencje zdrowotne
Co oczywiste – brak wody w dłuższej perspektywie prowadzi do śmierci. Jednak nawet małe ubytki sprawiają, że wzrasta ciśnienie krwi, pojawiają się bóle głowy, problemy z żołądkiem i spadki nastroju.
Nadmiar wody – magazynowanie
Zdarza się również, że woda jest magazynowa – za co odpowiada zachwianie równowagi elektrolitycznej. Prowadzi to do opuchnięcia twarzy, stóp i brzucha oraz apatii i zmęczenia. Należy wówczas zadbać o jak najszybsze wyrównanie potasu i sodu – głównych sprawców tej sytuacji.